Každoročne, 4. februára, si pripomíname Svetový deň proti rakovine. K tejto tradičnej iniciatíve sa pravidelne pridáva aj Liga proti rakovine, pre ktorú je aktuálny rok v poradí 32. rokom jej existencie na Slovensku. Cieľom je tentokrát hovoriť o poskytnutí lepšieho prístupu k starostlivosti o onkologických pacientov. „Close the care gap“, alebo „Odstráňme rozdiely v starostlivosti“ je témou kampane jedného z najdôležitejších dní povedomia o rakovine v roku, ktorý vyhlasuje Únia pre medzinárodnú kontrolu rakoviny (UICC) s cieľom podporiť väčšiu rovnosť v zdravotnej starostlivosti pre onkologických pacientov vo všetkých krajinách.
Efektívne a široko dostupné onkologické služby zachránia nespočetné množstvo jednotlivcov pred predčasnou a často bolestivou smrťou. Väčšia rovnosť v zdravotnej starostlivosti tiež posilní rodiny a komunity, prospeje ekonomike väčšou účasťou pracovnej sily a ponúkne čisté úspory do rozpočtov na zdravotníctvo.
„Vyplývajúc z našich skúseností, na Slovensku sa rovnako stretávame s prípadmi nepomeru príležitostí využitia zdravotnej starostlivosti. Alarmujúci stav sa naplno prejavil počas pandemického obdobia a ukazuje všetky svoje nedokonalosti, na ktoré Liga proti rakovine poukazuje dlhé roky.
Na druhej strane je potrebné tiež povedať, že na rozdiel od menej rozvinutých krajín, kde je napríklad v dôsledku chudoby či iných okolností znemožnený prístup k starostlivosti, podľa dostupných výsledkov o absolvovaní preventívnych prehliadok či skríningových programov si Slováci dostatočne neuvedomujú benefity takejto možnosti. Nevyužívajú dostatočne svoj nárok umožňujúci absolvovaním preventívnych programov predchádzať onkologickým ochoreniam, čo vedie k zamysleniu sa, či si dostatočne vážia svoje zdravie.
Svetový deň boja proti rakovine je zjednocujúcou globálnou iniciatívou, v rámci ktorej sa svet stretáva s cieľom zvýšiť povedomie o rakovine pozitívnym a inšpiratívnym spôsobom. Cieľom tohto dňa je každoročne zabrániť miliónom úmrtí, ktorým sa dá predísť zvyšovaním povedomia a zlepšovaním vzdelávania o tejto chorobe, pričom vyzýva vlády a jednotlivcov na celom svete, aby prijali opatrenia smerujúce k eliminácii zbytočných úmrtí.
Tento rok nadväzuje na úspech minuloročnej kampane na vrchole pandémie COVID-19, v rámci ktorej sa v 116 krajinách uskutočnilo viac ako 840 aktivít, vrátane rozsvietenia 152 ikonických pamiatok v 91 mestách, ktoré boli na Svetový deň boja proti rakovine osvetlené oranžovou farbou, bolo zdieľaných viac ako 20 000 článkov v tlači v 156 krajinách a takmer 700 000 príspevkov na sociálnych sieťach, vrátane príspevkov od ľudí na najvyšších pozíciách, ako napríklad od amerického prezidenta Joea Bidena, francúzskeho prezidenta Emanuela Macrona a britského premiéra Borisa Johnsona. Viac ako 110 000 materiálov tejto kampane bolo stiahnutých zo stránky, vrátane 50 000 používateľmi vygenerovaných plagátov.