Fakty a mýty o vnímaní chladu

Vonku nám začalo poriadne primŕzať a pokiaľ budú mať meteorológovia pravdu, čakajú nás teploty pod nulou minimálnej počas najbližších 2 týždňov a keďže sme na Liptove, tak to bude asi oveľa dlhšie. Na niekoľko faktov a mýtov o chlade a zohrievaní sa sme sa pozreli počas dnešného ranného vysielania.

  1.  Aj keď rozdiel medzi ženami a mužmi nie je až tak výrazný, predsa len pánom chladné počasie začne prekážať neskôr, ako dámam. Nie je v tom ani výdrž a ani väčšia odhodlanosť. Chlapi majú jednoducho viac svalovej hmoty, ktorá ich pred mrazom lepšie chráni, takže kvôli tomu sú voči nemu aj podstatne odolnejší.
  2. Svoje urobí aj genetika. Veľmi dôležitým faktom v našom vnímaní chladu je aj to, kde v ďalekej minulosti žili vaši predkovia. Keď totiž zažili dobu ľadovú, budete odolnejší aj vy. No ak váš rod strávil väčšinu života v tropických krajinách a až postupne sa dostal do Európy, budete chlad znášať horšie aj vy.
  3. Tak ako mnoho vecí, i vplyv chladu na naše telo je odrazom psychiky. Ak sa necítite dobre a ste zle naladení, pociťujete ho oproti skutočnosti  intenzívnejšie. Vedci preto odporúčajú vsugerovať si myšlienku toho, že vám je príjemne a okolo vás nemrzne. Čím viac budete totiž myslieť na chlad, tým vám bude nepríjemnejšie.
  4. Tvrdenie, že najviac tepla strácame kvôli nezakrytej hlave je mýtus, ktorý vznikol kvôli nesprávne vysvetlenému výskumu, ktorého sa zúčastnili vojaci. Vtedy vedci testovali, ako budú reagovať na chlad v ich špeciálnom oblečení určenom aj do arktickej zimy. Keďže im bolo aj napriek jeho použitiu zima, usúdili, že jediným dôvodom môže byť teda chýbajúca čiapka na hlave.

 

Poďme teraz vyvrátiť pár mýtov o chlade, alebo presnejšie o zahrievaní. Mnohých z vás budú určite prekvapení alebo aj sklamaní, keď poviem, že požívanie alkoholu proti chladu nepôsobí, lepšie povedané alkohol vás síce zohreje, no na veľmi krátky čas. Rovnako ako v prípade alkoholu, aj pri horúcich nápojoch ide vraj iba o krátkodobý efekt, ktorý má navyše naviazanie na našu psychiku. Jediný spôsob, akým nás oteplí, je príjemný pocit, keď ho držíte v rukách.

Máme pre vás aj niečo, čo vám však zaručene pomôže a to zázvor. Jedna zo štúdií dokázala, že tak ako čili papričky dokáže ovplyvniť teplotu nášho tela. Môže za to i jeho charakteristická pikantnosť, vďaka ktorej sa po jeho konzumácii cítime teplejšie. Takže ľahkou pomocou môže byť čaj z neho.

 

 

Comments are closed.